Ozdoby cmentarne

Najpiękniejszą ozdobą grobów naszych bliskich są niewątpliwie świeże kwiaty i palące się znicze. Istnieje jednak szereg ozdób, które upiększą nagrobek i ułatwią czynności związane z jego przystrojeniem i zachowaniem czystości. Najbardziej niezbędny wydaje się wazon nagrobkowy. Oprócz walorów estetycznych posiada on wiele praktycznych zalet. Porządkuje nam przestrzeń na nagrobku, chroni kwiaty przed przewróceniem. W przypadku przytwierdzenia do płyty silikonem, wazon nagrobkowy będzie całkowicie stabilny i zabezpieczony przed kradzieżą. Wazony nagrobkowe produkowane są między innymi z żywicy poliestrowej, granitu i mosiądzu. Te pierwsze są najtańsze i całkowicie odporne na warunki atmosferyczne dzięki żelkotowej powłoce. Występują we wszystkich kolorach nagrobków, choć najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym jest kolor czarny.

Innym bardzo praktycznym przedmiotem jest podstawek pod znicze. Jego zadanie polega na zapobieganiu rozlania się parafiny z pękniętego znicza na płytę nagrobka. Niewielkie barierki nie pozwalają na rozlanie się parafiny poza podstawek, a kilka rowków (oprócz okrągłego) w barierkach pozwala wydostać się wodzie. Podstawki pod znicze, podobnie jak wazony nagrobkowe porządkują nam przestrzeń na płycie nagrobkowej. Również można je przykleić do nagrobka. Najpopularniejsze są te wykonane z żywicy poliestrowej. Charakteryzują się dobrą relacją ceny do jakości.

Misa nagrobkowa doskonale nadaje się do kompozycji kwiatowych z kwiatów świeżych, ciętych lub sztucznych. Z powodzeniem stosuje się ją także do hodowli roślin doniczkowych. Misy nagrobkowe mogą również stać się ozdobą przydomowych ogródków, tarasów i balkonów. Ich niewątpliwym atutem jest to, że nie nagrzewają się tak jak ich droższe odpowiedniki kamienne. Dzięki czemu ziemia w naszych Misach Nagrobkowych lepiej utrzymuje wilgoć i niską temperaturę

W przypadku starszych osób niezbędnym dodatkiem na cmentarzu może okazać się ławka cmentarna. Nowoczesne ławki z żywicy lub PCV są bardzo trwałe, a wersje składane pozwalają na sporą oszczędność miejsca wokół nagrobka. Skrzynka umieszczonej pod ławką pozwoli nam schować wszystkie niezbędne przedmioty do sprzątania grobu. Najtańszą opcją są ławki PCV, ale te wykonane z żywicy charakteryzują się większą trwałością.

Kolejną propozycją na ozdobę nagrobka naszych najbliższych jest lampion nagrobkowy. Pojedyńczy zakup pozwala nam oszczędzić wydatków w przyszłości, ponieważ później wymieniamy tylko wkłady. Ceny lampionów są bardzo zróżnicowane i często sięgają ponad 300 zł, ale niestety istnieje ryzyko kradzieży tak drogiego przedmiotu, więc polecamy tańsze lampiony z żywicy poliestrowej. Na pewno są mniej efektowne, ale złodziej na pewno się na nie nie połasi.

Krzyże nagrobkowe i płaskorzeźby to kolejne ozdoby znacznie podnoszące estetyczne walory nagroba. Przyklejane są do nagrobków w dowolnym miejscu i jak zwykle rynek oferuje nam szeroki wybór materiałów, wzorów i rozmiarów.